ÖVRIGT / Speglar / Spegel 5864567
*
nr 586 4567
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 127
Kondition: skadad
Utrop:
100 kr
Såld:
1.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 1 juni 2009
kl 19:52:02
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
28/5 12:46:00
1
100 kr
29/5 20:09:46
2
250 kr
29/5 20:42:13
1
300 kr
31/5 13:07:15
3
550 kr
31/5 14:35:39
1
500 kr
31/5 14:36:03
1
600 kr
1/6 12:01:43
3
800 kr
1/6 17:50:44
4
1.100 kr
1/6 18:02:01
5
1.100 kr
1/6 18:02:36
5
Vinnande bud
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24
-
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33
-
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02
-
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30
-
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:49
*
Spegel
Kondition: skadad
nr 586 4567
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 127
Kondition: skadad
| Utrop: | 100 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.200 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 1 juni 2009 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 28/5 12:46:00 | 1 | 100 kr |
| 29/5 20:09:46 | 2 | 250 kr |
| 29/5 20:42:13 | 1 | 300 kr |
| 31/5 13:07:15 | 3 | 550 kr |
| 31/5 14:35:39 | 1 | 500 kr |
| 31/5 14:36:03 | 1 | 600 kr |
| 1/6 12:01:43 | 3 | 800 kr |
| 1/6 17:50:44 | 4 | 1.100 kr |
| 1/6 18:02:01 | 5 | 1.100 kr |
| 1/6 18:02:36 | 5 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24 -
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33 -
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02 -
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30 -
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:49



