ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 7063503
*
nr 706 3503
GOUACHE (F)
signed, italienskt motiv, 24x43,
signerad, italienskt motiv, 24x43
Droit De Suite
Estimate:
700
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday August 1 2011
at 18:00:38
- Bid history
Time
Bidder
Bid
31/7 13:30:29
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache italienskt motiv täckfärg vattenfärg
-
9317 WATERCOLOUR
Alain Soucasse (b. 1951), Sweden. Signed, dated -8..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:27
-
9081 WATERCOLOUR
Lee Kanold, dated - 2000, katt på stol. Signed. Im..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:46
-
3100 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, watercolour, "Tallin"..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:16
-
9035 WATERCOLOUR
Thage Nordholm (1927-1990), Sweden. Signed, familj..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:58
-
9209 WATERCOLOURS
2 pcs, unidentified artist. "Ringsjön". Signed, da..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:52
-
3305 WATERCOLOURS
2 pcs, oriental, 48x30 cm, watercolour, outer dime..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:13
*
GOUACHE (F)
nr 706 3503
GOUACHE (F)
signed, italienskt motiv, 24x43,
signerad, italienskt motiv, 24x43
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 700 |
Sold: | SEK 100 |
Auction date: |
Monday August 1 2011 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
31/7 13:30:29 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache italienskt motiv täckfärg vattenfärg
-
9317 WATERCOLOUR
Alain Soucasse (b. 1951), Sweden. Signed, dated -8..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:27 -
9081 WATERCOLOUR
Lee Kanold, dated - 2000, katt på stol. Signed. Im..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:46 -
3100 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, watercolour, "Tallin"..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:16
-
9035 WATERCOLOUR
Thage Nordholm (1927-1990), Sweden. Signed, familj..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:58 -
9209 WATERCOLOURS
2 pcs, unidentified artist. "Ringsjön". Signed, da..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:52 -
3305 WATERCOLOURS
2 pcs, oriental, 48x30 cm, watercolour, outer dime..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:13