Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Watercolour 8004735



*

nr 800 4735


John Jon-And

(1889-1941), Sverige


John Jon-And (1889-1941), Läsande kvinna, signerad -21, subject size: 30x23, proviniens fam Jon-And.


WATERCOLOUR, John Jon-And (1889-1941), Läsande kvinna, signerad -21, motivets mått: 30x23


Condition: proviniens fam Jon-And

John Jon-And, Swedish painter, graphic artist, born 1889, dead 1941.

Estimate:

3600

Sold:

SEK 2000

Auction date:

Monday January 7 2013
at 17:40:11


  • Bid history
Time Bidder Bid
2/1 19:30:56 1      1.500 kr
7/1 08:18:40 2      1.600 kr
7/1 14:21:53 1      1.700 kr
7/1 14:37:31 2      1.800 kr
7/1 14:59:29 1      Vinnande bud
7/1 15:45:03 2      2.000 kr



  • Specialauktion

  • Artist/Designer

John Jon-And

John Jon-And, Swedish painter, graphic artist, born 1889, dead 1941.

Read more about John Jon-And
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller john jon-and läsande kvinna svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 7048 WATERCOLOUR
    unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:49
  • 6381 WATERCOLOUR
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:22
  • 6578 WATERCOLOUR
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:22




Ladda ner broschyr