Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Watercolour 7876044



*

nr 787 6044


Anna Gardell-Ericson

(1853-1939), Sverige


Anna Gardell-Ericson (1853-1939), Skärgårdslandskap i månsken, signed. 17x22,


WATERCOLOUR, Anna Gardell-Ericson (1853-1939), Skärgårdslandskap i månsken, signerad. 17x22


Anna Gardell-Ericson, Swedish painter, born 1853, dead 1939.

Estimate:

8000

Sold:

SEK 6000

Auction date:

Monday October 29 2012
at 16:00:00



  • Klassiska

  • Artist/Designer

Anna Gardell-Ericson

Anna Gardell-Ericson, Swedish painter, born 1853, dead 1939.

Read more about Anna Gardell-Ericson
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller anna gardell-ericson svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 9363 WATERCOLOUR
    Gunvor Siik, fotografen. Signed. Watercolour, Imag..//
     

    Auction ends
    in two days
    2 feb at 18:16
  • 9064 WATERCOLOUR
    Hans Prins (b. 1908), Sweden. Signed, dated 78. Wa..//
     

    Auction ends
    in two days
    2 feb at 20:39
  • 9386 WATERCOLOUR
    Mari Simmulson (1911-2000), Sweden. (tillskriven),..//
    Present: SEK 1600

    Auction ends
    in two days
    2 feb at 18:24
  • 9185 WATERCOLOUR
    unidentified artist. Signerad Paul, Stockholm, Söd..//
     

    Auction ends
    in two days
    2 feb at 20:17
  • 9325 WATERCOLOUR
    unidentified artist. Signed, dated 76, landscape, ..//
     

    Auction ends
    in two days
    2 feb at 19:06
  • 9315 WATERCOLOUR
    Signerad Geerd, "Tomte". Watercolour, Image dimens..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    in two days
    2 feb at 18:45




Ladda ner broschyr