Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Etchings etc / Etching 12144229



*

nr 1214 4229


Karl Örbo

(1890-1958), Sverige


Karl Örbo (1890-1958), Sweden. 1918. Same, signed. Subject: 20x15,


ETCHING, 1918. Same, Signerad. Motivet: 20x15


Karl Örbo, Swedish painter and graphic artist, born 1890, dead 1958.

Droit De Suite

Yes

Estimate:

500

Auction date:

Monday October 29 2018
at 18:18:36



  • Artist/Designer

Karl Örbo

Karl Örbo, Swedish painter and graphic artist, born 1890, dead 1958.

Read more about Karl Örbo
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsning etsningar grafik karl örbo same svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6573 ETCHING
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sweden. Signed, number..//
     

    Auction ends
    in a week
    19 jan at 20:15
  • 6436 ETCHING
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
     

    Auction ends
    in a week
    19 jan at 18:20
  • 7069 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 1/30, jaktst..//
     

    Auction ends
    in a week
    19 jan at 18:11




Ladda ner broschyr