Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Watercolour 8748037



*

nr 874 8037


Einar Rosén

(1910-1998), Sverige


Einar Rosén (1910-1998), motiv från Älvdalen, signed, 1980, motivet: 28x47,


WATERCOLOUR, Einar Rosén (1910-1998), motiv från Älvdalen, signerad, 1980, motivet: 28x47


Einar Rosén, Swedish painter, and graphic artist, born 1910, dead 1998.

Estimate:

300

Auction date:

Monday February 10 2014
at 18:49:42



  • Specialauktion

  • Artist/Designer

Einar Rosén

Einar Rosén, Swedish painter, and graphic artist, born 1910, dead 1998.

Read more about Einar Rosén
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller einar rosén svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg älvdalen
  • 7048 WATERCOLOUR
    unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:49
  • 6381 WATERCOLOUR
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:22
  • 6578 WATERCOLOUR
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:22




Ladda ner broschyr