ÖVRIGT / Speglar / Spegel 17277232
*
nr 1727 7232
Spegel
Gustaviansk stil, bronserad, 91x49 cm
Utrop:
600 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 september 2025
kl 19:30:21
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
24/9 19:21:42
1
100 kr
26/9 14:46:51
2
150 kr
29/9 19:11:43
3
200 kr
29/9 19:19:39
1
250 kr
29/9 19:24:44
4
350 kr
29/9 19:25:01
1
350 kr
29/9 19:25:01
4
350 kr (Budbetjänt)
29/9 19:25:10
1
400 kr
29/9 19:25:16
5
450 kr
29/9 19:25:21
1
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bronserad gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24
-
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33
-
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02
-
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30
-
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:49
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 1727 7232
Spegel
Gustaviansk stil, bronserad, 91x49 cm
| Utrop: | 600 kr |
|---|---|
| Såld: | 500 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 29 september 2025 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 24/9 19:21:42 | 1 | 100 kr |
| 26/9 14:46:51 | 2 | 150 kr |
| 29/9 19:11:43 | 3 | 200 kr |
| 29/9 19:19:39 | 1 | 250 kr |
| 29/9 19:24:44 | 4 | 350 kr |
| 29/9 19:25:01 | 1 | 350 kr |
| 29/9 19:25:01 | 4 | 350 kr (Budbetjänt) |
| 29/9 19:25:10 | 1 | 400 kr |
| 29/9 19:25:16 | 5 | 450 kr |
| 29/9 19:25:21 | 1 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bronserad gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24 -
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33 -
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02 -
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30 -
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:49



