Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsningar 6902085



*

nr 690 2085


Olle Hjortzberg

(1872-1959), Sverige


Etsningar, 5 st, Olle Hjortzberg (1872-1959), 59/100, 28x22


Gustaf Olof, Olle, Hjortzberg, född 1872 i Stockholm, död där 1959, svensk målare och tecknare.

Utrop:

500 kr

Såld:

350 kr

Sista tid för bud online:

måndag 4 april 2011
kl 18:49:31


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
1/4 11:39:50 1      100 kr
4/4 16:25:45 2      Vinnande bud
4/4 18:30:32 3      250 kr
4/4 18:31:48 3      350 kr



  • Konstnär/Designer

Olle Hjortzberg

Gustaf Olof, Olle, Hjortzberg, född 1872 i Stockholm, död där 1959, svensk målare och tecknare.

Läs mer om Olle Hjortzberg
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsningar grafik olle hjortzberg svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6573 Etsning
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Signerad, num..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 20:15
  • 6436 Etsning
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", oramat l..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:20
  • 6344 Färgetsning
    Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Från köket". S..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:54
  • 6445 Träsnitt
    Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, dat..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 20:06




Ladda ner broschyr