KONST / Oljemålningar / Oljemålning 11176014
*
nr 1117 6014
Lars Norrman
(1915-1979), Sverige
Oljemålning, Lars Norrman (1915-1979), Modell, 52x18 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.
Följerätt
Utrop:
600 kr
Såld:
2.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 3 juli 2017
kl 20:17:42
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
8/6 23:43:15
1
1.100 kr
9/6 11:10:48
2
350 kr
9/6 11:10:48
1
400 kr (Budbetjänt)
9/6 11:11:06
2
500 kr
9/6 11:11:06
1
600 kr (Budbetjänt)
12/6 19:09:09
3
1.300 kr
2/7 21:37:10
2
1.500 kr
3/7 14:38:45
2
1.700 kr
3/7 18:08:12
3
Vinnande bud
3/7 20:12:42
1
1.900 kr
3/7 20:12:42
3
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Tema
3 jul
Lars Norrman
SPECIALAUKTION LARS NORRMAN - PROVENIENS KAPTEN BENGTSSON - GALLERI BENGTSSON, STOCKHOLM
Läs mer om Lars Norrman
- Konstnär/Designer
Lars Norrman
Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.
Läs mer om Lars Norrman
- Läs mer...
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lars norrman modell olja oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
2078 Akryl
Agneta Von Koskull. Signerad, daterad 1989. Akryl ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:44
-
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:53
-
2004 Oljemålning
Ada Otema (1910-1996), Sverige. Komposition. Signe..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:55
-
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:11
-
3217 Oljemålning
Anders Liljedahl, komposition. Signerad, oramad. O..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:05
-
3099 Oljemålning
Andrzej Szlagier (1913), Polen, "Warsaw by night"...//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:30
*
Lars Norrman
Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Lars Norrman
Läs mer om Lars Norrman
nr 1117 6014
Lars Norrman
(1915-1979), Sverige
Oljemålning, Lars Norrman (1915-1979), Modell, 52x18 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 600 kr |
Såld: | 2.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 3 juli 2017 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
8/6 23:43:15 | 1 | 1.100 kr |
9/6 11:10:48 | 2 | 350 kr |
9/6 11:10:48 | 1 | 400 kr (Budbetjänt) |
9/6 11:11:06 | 2 | 500 kr |
9/6 11:11:06 | 1 | 600 kr (Budbetjänt) |
12/6 19:09:09 | 3 | 1.300 kr |
2/7 21:37:10 | 2 | 1.500 kr |
3/7 14:38:45 | 2 | 1.700 kr |
3/7 18:08:12 | 3 | Vinnande bud |
3/7 20:12:42 | 1 | 1.900 kr |
3/7 20:12:42 | 3 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Tema
3 jul
Lars Norrman
SPECIALAUKTION LARS NORRMAN - PROVENIENS KAPTEN BENGTSSON - GALLERI BENGTSSON, STOCKHOLMLäs mer om Lars Norrman
- Konstnär/Designer
Lars Norrman
Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk mÃ¥lare och tecknare.Läs mer om Lars Norrman
- Läs mer...
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lars norrman modell olja oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
2078 Akryl
Agneta Von Koskull. Signerad, daterad 1989. Akryl ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:44 -
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:53 -
2004 Oljemålning
Ada Otema (1910-1996), Sverige. Komposition. Signe..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:55
-
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:11 -
3217 Oljemålning
Anders Liljedahl, komposition. Signerad, oramad. O..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:05 -
3099 Oljemålning
Andrzej Szlagier (1913), Polen, "Warsaw by night"...//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:30