Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ÖVRIGT / Diverse / Pigtittare 10378511



*

nr 1037 8511


Pigtittare

mahogny, höjd: 77 cm


Utrop:

800 kr

Såld:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 16 maj 2016
kl 18:40:36


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
14/5 20:00:14 1      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel mahogny pigtittare rakspegel spegel trä
  • 7020 Blomkonsoler
    9 st, Smide, 1930-40-tal. Höjd: 13-29 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:33
  • 7022 Bokstöd
    ett par, 1920-tal. Längd: 13 cm, höjd: 14 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:09
  • 7047 Bordstabletter
    Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Öster..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:10




Ladda ner broschyr