Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Handspegel 12213061



*

nr 1221 3061


Handspegel

silver. Höjd: 21, bruttovikt: 147 g


Utrop:

600 kr

Såld:

450 kr

Sista tid för bud online:

måndag 3 december 2018
kl 19:07:25


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
29/11 13:26:43 1      300 kr
3/12 12:55:35 2      400 kr
3/12 19:00:49 3      400 kr
3/12 19:00:49 2      400 kr (Budbetjänt)
3/12 19:01:42 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: handspegel silver speglar ädelmetall
  • 6287 Spegel
    Empire, provinsarbete, 65x35 cm
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 20:24
  • 6673 Spegel
    Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 18:30
  • 6481 Spegel
    Rokokostil, 118x50 cm
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 19:19
  • 6419 Spegel
    Rokokostil, förgylld, 136x53
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 19:49
  • 6668 Spegel
    Rokokostil. Förgylld, 96x55 ca
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 19:54
  • 1003 Spegel
    Sengustaviansk, 190x88
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 18:27




Ladda ner broschyr