KONST / Oljemålningar / Oljemålning 4947361
nr 494 7361
1836, pannå, Allmoge, 44 x 54, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
Utrop:
1.000 kr
Såld:
850 kr
måndag 5 november 2007
kl 16:57:49
800 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Silver
Mässing
Farstagods