ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 8616419
*
nr 861 6419
GOUACHE
Ruben Hellman, signed. 1943, tussilago, 18x19,
Ruben Hellman, signerad. 1943, tussilago, 18x19
Estimate:
400
Sold:
SEK 1000
Auction date:
Monday November 25 2013
at 19:04:26
- Bid history
Time
Bidder
Bid
24/11 21:25:13
1
300 kr
25/11 18:27:15
2
300 kr
25/11 18:28:06
2
600 kr
25/11 18:38:38
1
600 kr
25/11 18:39:27
1
700 kr
25/11 18:57:36
2
900 kr
25/11 18:59:17
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache ruben hellman tussilago täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Present: SEK 100
Auction ends
today
19 jan at 18:52
-
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Present: SEK 100
Auction ends
today
19 jan at 20:26
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Present: SEK 1500
Auction ends
today
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Present: SEK 400
Auction ends
today
19 jan at 18:49
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
today
19 jan at 20:22
-
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
today
19 jan at 20:22
*
GOUACHE
nr 861 6419
GOUACHE
Ruben Hellman, signed. 1943, tussilago, 18x19,
Ruben Hellman, signerad. 1943, tussilago, 18x19
| Estimate: | 400 |
|---|---|
| Sold: | SEK 1000 |
| Auction date: |
Monday November 25 2013 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 24/11 21:25:13 | 1 | 300 kr |
| 25/11 18:27:15 | 2 | 300 kr |
| 25/11 18:28:06 | 2 | 600 kr |
| 25/11 18:38:38 | 1 | 600 kr |
| 25/11 18:39:27 | 1 | 700 kr |
| 25/11 18:57:36 | 2 | 900 kr |
| 25/11 18:59:17 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache ruben hellman tussilago täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Present: SEK 100
Auction ends
today
19 jan at 18:52 -
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Present: SEK 100
Auction ends
today
19 jan at 20:26 -
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Present: SEK 1500
Auction ends
today
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Present: SEK 400
Auction ends
today
19 jan at 18:49 -
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
today
19 jan at 20:22 -
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
today
19 jan at 20:22



