KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 11687561
*
nr 1168 7561
Herman Norrman
(1864-1906), Sverige
Akvarell, Roddare vid insjö. Motivet: 32x55 cm, ramens yttermått: 83x99 cm, innermått: 63x82
Herman Norrman, svensk bildkonstnär född 1864, död 1906.
Utrop:
800 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 mars 2018
kl 18:10:03
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
10/3 12:53:41
1
500 kr
12/3 18:00:27
2
450 kr
12/3 18:00:27
1
500 kr (Budbetjänt)
12/3 18:00:49
2
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Herman Norrman
Herman Norrman, svensk bildkonstnär född 1864, död 1906.
Läs mer om Herman Norrman
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller herman norrman roddare vid insjö svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:53
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:47
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:14
*
Herman Norrman
Herman Norrman, svensk bildkonstnär född 1864, död 1906.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Herman Norrman
nr 1168 7561
Herman Norrman
(1864-1906), Sverige
Akvarell, Roddare vid insjö. Motivet: 32x55 cm, ramens yttermått: 83x99 cm, innermått: 63x82
Herman Norrman, svensk bildkonstnär född 1864, död 1906.
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 mars 2018 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
10/3 12:53:41 | 1 | 500 kr |
12/3 18:00:27 | 2 | 450 kr |
12/3 18:00:27 | 1 | 500 kr (Budbetjänt) |
12/3 18:00:49 | 2 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Herman Norrman
Herman Norrman, svensk bildkonstnär född 1864, död 1906.Läs mer om Herman Norrman
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller herman norrman roddare vid insjö svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:53 -
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:47 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:18 -
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:14