KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12844123
*
nr 1284 4123
Josef Malmberg
(1836-1874), Sverige
Oljemålning, Man. Olja på pannå, 56x46 cm
Johan Josef Malmberg, svensk bildkonstnär född 1836 i Torslunda, Tierps socken, död 1874 i Uppsala.
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 28 oktober 2019
kl 19:01:56
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
28/10 16:43:13
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Josef Malmberg
Johan Josef Malmberg, svensk bildkonstnär född 1836 i Torslunda, Tierps socken, död 1874 i Uppsala.
Läs mer om Josef Malmberg
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: josef malmberg man olja olja på pannå oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
3217 Oljemålning
Anders Liljedahl, komposition. Signerad, oramad. O..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:05
-
9208 Oljemålning
Bror Ljunggren (1884-1939), Skånegård. Signerad, d..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:50
-
9388 Oljemålning
Calle Nyland (f. 1907), Sverige. "Stora Kumlan, Lj..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:00
-
1023 Oljemålning
Edward. O. Bowley. Signerad, "A lane near Witton"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:36
-
8116 Oljemålning
Elmar Karimov (f. 1965), Azerbajdzjan. Signerad. O..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:41
-
3254 Oljemålning
Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Signerad, Gamla..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:51
*
Josef Malmberg
Johan Josef Malmberg, svensk bildkonstnär född 1836 i Torslunda, Tierps socken, död 1874 i Uppsala.
Läs mer om Josef Malmberg
nr 1284 4123
Josef Malmberg
(1836-1874), Sverige
Oljemålning, Man. Olja på pannå, 56x46 cm
Johan Josef Malmberg, svensk bildkonstnär född 1836 i Torslunda, Tierps socken, död 1874 i Uppsala.
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 1.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 28 oktober 2019 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
28/10 16:43:13 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Josef Malmberg
Johan Josef Malmberg, svensk bildkonstnär född 1836 i Torslunda, Tierps socken, död 1874 i Uppsala.Läs mer om Josef Malmberg
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: josef malmberg man olja olja på pannå oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
3217 Oljemålning
Anders Liljedahl, komposition. Signerad, oramad. O..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:05 -
9208 Oljemålning
Bror Ljunggren (1884-1939), Skånegård. Signerad, d..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:50 -
9388 Oljemålning
Calle Nyland (f. 1907), Sverige. "Stora Kumlan, Lj..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:00
-
1023 Oljemålning
Edward. O. Bowley. Signerad, "A lane near Witton"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:36 -
8116 Oljemålning
Elmar Karimov (f. 1965), Azerbajdzjan. Signerad. O..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:41 -
3254 Oljemålning
Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Signerad, Gamla..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:51