ART / Etchings etc / Torrnålsetsning 16165201
*
nr 1616 5201
Salvador DalÃ
(1904-1989), Spanien
Salvador Dalà (1904-1989), Spain. Ur "La Vénus aux Fourrures". Signed, numbered 26/145. Tryckt av Etienne-Denis Braillard, utgiven av Argillet, Paris. Bladstorlek 38x28, 5 cm. (Japan papper med Dalis blindstämpel), outer dimensions including frame: 45x34 cm,
Torrnålsetsning, Ur "La Vénus aux Fourrures". Signerad, numrerad 26/145. Tryckt av Etienne-Denis Braillard, utgiven av Argillet, Paris. Bladstorlek 38x28,5 cm. (Japan papper med Dalis blindstämpel), yttermått inklusive ram: 45x34 cm
Droit De Suite
Estimate:
3000
Sold:
SEK 2400
Auction date:
Monday April 29 2024
at 20:36:45
- Bid history
Time
Bidder
Bid
28/4 20:40:54
1
2.200 kr
29/4 20:31:45
2
Vinnande bud
29/4 20:31:55
2
justering av budtak
- Artist/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: dali dalà etsningar europa frankrike paris salvador dali salvador dalà spanien spansk spanska sydeuropa torrnålsetsning utgiven av argillet
-
6573 ETCHING
Gudmar Olovson (1936-2017), Sweden. Signed, number..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:15
-
6436 ETCHING
Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:20
-
7069 ETCHING
unidentified artist. Signed, numbered 1/30, jaktst..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:11
-
7072 ETCHING
unidentified artist. Signed, numbered 4/50. Image ..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:37
-
6344 COLOUR ETCHING
Hasse Lindroth (b. 1938), Sweden. "Från köket". Si..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:54
-
7068 COLOUR ETCHING
Svenerik Jakobsson (b. 1934). Signed, numbered 11/..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:47
nr 1616 5201
Salvador DalÃ
(1904-1989), Spanien
Salvador Dalà (1904-1989), Spain. Ur "La Vénus aux Fourrures". Signed, numbered 26/145. Tryckt av Etienne-Denis Braillard, utgiven av Argillet, Paris. Bladstorlek 38x28, 5 cm. (Japan papper med Dalis blindstämpel), outer dimensions including frame: 45x34 cm,
Torrnålsetsning, Ur "La Vénus aux Fourrures". Signerad, numrerad 26/145. Tryckt av Etienne-Denis Braillard, utgiven av Argillet, Paris. Bladstorlek 38x28,5 cm. (Japan papper med Dalis blindstämpel), yttermått inklusive ram: 45x34 cm
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 3000 |
| Sold: | SEK 2400 |
| Auction date: |
Monday April 29 2024 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 28/4 20:40:54 | 1 | 2.200 kr |
| 29/4 20:31:45 | 2 | Vinnande bud |
| 29/4 20:31:55 | 2 | justering av budtak |
- Artist/Designer
- Andra sökte även efter
-
6573 ETCHING
Gudmar Olovson (1936-2017), Sweden. Signed, number..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:15 -
6436 ETCHING
Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:20 -
7069 ETCHING
unidentified artist. Signed, numbered 1/30, jaktst..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:11
-
7072 ETCHING
unidentified artist. Signed, numbered 4/50. Image ..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:37 -
6344 COLOUR ETCHING
Hasse Lindroth (b. 1938), Sweden. "Från köket". Si..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:54 -
7068 COLOUR ETCHING
Svenerik Jakobsson (b. 1934). Signed, numbered 11/..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:47



