Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Konstglas / Fat 5282571



*

nr 528 2571


Oiva Toikka

(1931-2019), Finland


Fat, Oiva Toikka, Nuutajärvi, Dia29


Oiva Toikka, finländsk glaskonstnär, tecknare och scenograf född 1931 i Karelen, död 2019.

Utrop:

300 kr

Såld:

450 kr

Sista tid för bud online:

måndag 2 juni 2008
kl 16:57:28


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
30/5 13:28:34 1      400 kr
2/6 12:40:27 2      400 kr
2/6 14:08:10 2      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Oiva Toikka

Oiva Toikka, finländsk glaskonstnär, tecknare och scenograf född 1931 i Karelen, död 2019.

Läs mer om Oiva Toikka
  • Läs mer...
Nuutajärvi Glasbruk

Oiva Toikka (f. 1931)
Finländsk keramiker och glaskonstnär. Verksam på Rörstrand i mitten av 1980-talet. Gjorde mycket konstgods samt servismönstret Cobolti.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa fat finland finländsk design finländskt konstglas finsk finskt konstglas glaskonst norden nordeuropa nordeuropeisk notsjö nuutajärvi oiva toikka
  • 7043 Askfat
    Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:47
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:13
  • 6539 Fat
    Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:24
  • 7186 Kruka
    med fat, Kina. Höjd: 14 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:39




Ladda ner broschyr