ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 5737795
*
nr 573 7795
Gouache
Lenght: ()
signerad, HMannerberth, vattenfall, 63x50
Droit De Suite
Estimate:
100
Sold:
SEK 200
Auction date:
Monday Mars 30 2009
at 19:32:12
- Bid history
Time
Bidder
Bid
26/3 22:21:42
1
Vinnande bud
29/3 21:59:02
2
200 kr
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache hmannerberth täckfärg vattenfall vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:52
-
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:26
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:49
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22
-
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22
*
Gouache
nr 573 7795
Gouache
Lenght: ()
signerad, HMannerberth, vattenfall, 63x50
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 100 |
| Sold: | SEK 200 |
| Auction date: |
Monday Mars 30 2009 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 26/3 22:21:42 | 1 | Vinnande bud |
| 29/3 21:59:02 | 2 | 200 kr |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache hmannerberth täckfärg vattenfall vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:52 -
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:26 -
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:49 -
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22 -
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22



