KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Blandteknik 15042071
nr 1504 2071
Christo & Jeanne-Claude
(1935-2020), Frankrike
Blandteknik, "The Umbrellas". Utgiven av Carl Flach/Achenbach Art Edition, Düsseldorf. 1991. Signerad. Mixed media serigrafi med collage av tyg. Bildmått: 37,5x42,5 cm, yttermått inklusive ram: 49,5x51,5 cm
Christo & Jeanne-Claude - konstnärsduo bestående av Christo, egentligen Christo Vladimirov Javacheff, fransk bildkonstnär född i Bulgarien 1935, död 2020 i New York och Jeanne-Claude, egentligen Jeanne-Claude Denat de Guillebon, född 1935 i Marocko, död 2009 i New York. Fram till 1994 krediterades duons verk endast till Christo.
Utrop:
6.000 kr
Såld:
5.600 kr
måndag 21 november 2022
kl 19:23:53
5.000 kr
5.200 kr
5.400 kr
21 nov
Christo & Jeanne-Claude
Christo & Jeanne-Claude - konstnärsduo bestående av Christo, egentligen Christo Vladimirov Javacheff, fransk bildkonstnär född i Bulgarien 1935, död 2020 i New York och Jeanne-Claude, egentligen Jeann
Läs mer om Christo & Jeanne-Claude