KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 15881007
*
nr 1588 1007
Akseli Gallen-Kallela
(1865-1931), Finland
Etsning, "Ex Libris Eliel Aspelin", ej signerad. Bildmått: 9x6,7, yttermått inklusive ram: 21x15,5
Akseli Gallen-Kallela, finländsk målare född i Björneborg 1865, död i Stockholm 1931.
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 18 december 2023
kl 19:13:07
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
12/12 18:45:52
1
1.100 kr
17/12 13:21:27
2
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Akseli Gallen-Kallela
Akseli Gallen-Kallela, finländsk målare född i Björneborg 1865, död i Stockholm 1931.
Läs mer om Akseli Gallen-Kallela
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akseli gallen-kallela ej signerad etsning etsningar europa europeisk finland grafik norden nordeuropa nordisk
-
1014 Etsning
Anders Zorn (1860-1920), Sverige. 1897. Signerad m..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:14
-
1011 Etsning
Anders Zorn (1860-1920), Sverige. Signerad, "Lavar..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:22
-
9325 Färgetsning
Lennart Rosensohn (1918-1994), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:40
-
9330 Färgetsningar
2 st, Louis Nitka (f. 1940), Sverige. Signerad, nu..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:02
-
9331 Gravyr
kolorerat, Bryxella. Bildmått: 34x46 cm, yttermått..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:08
-
9335 Gravyr
Schweiz, bladets mått: 49x59 cm, yttermått inklusi..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:48
*
Akseli Gallen-Kallela
Akseli Gallen-Kallela, finländsk målare född i Björneborg 1865, död i Stockholm 1931.
Läs mer om Akseli Gallen-Kallela
nr 1588 1007
Akseli Gallen-Kallela
(1865-1931), Finland
Etsning, "Ex Libris Eliel Aspelin", ej signerad. Bildmått: 9x6,7, yttermått inklusive ram: 21x15,5
Akseli Gallen-Kallela, finländsk målare född i Björneborg 1865, död i Stockholm 1931.
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 1.200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 18 december 2023 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
12/12 18:45:52 | 1 | 1.100 kr |
17/12 13:21:27 | 2 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Akseli Gallen-Kallela
Akseli Gallen-Kallela, finländsk mÃ¥lare född i Björneborg 1865, död i Stockholm 1931.Läs mer om Akseli Gallen-Kallela
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akseli gallen-kallela ej signerad etsning etsningar europa europeisk finland grafik norden nordeuropa nordisk
-
1014 Etsning
Anders Zorn (1860-1920), Sverige. 1897. Signerad m..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:14 -
1011 Etsning
Anders Zorn (1860-1920), Sverige. Signerad, "Lavar..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:22 -
9325 Färgetsning
Lennart Rosensohn (1918-1994), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:40
-
9330 Färgetsningar
2 st, Louis Nitka (f. 1940), Sverige. Signerad, nu..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:02 -
9331 Gravyr
kolorerat, Bryxella. Bildmått: 34x46 cm, yttermått..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:08 -
9335 Gravyr
Schweiz, bladets mått: 49x59 cm, yttermått inklusi..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:48