GLASS & CERAMICS / Art Glass / Bowl 16751041
nr 1675 1041
Edward Hald
(1883-1980), Sverige
Edward Hald (1883-1980), Sweden, Skål med fat, 'Stjärnhimmelsmönstret', Orrefors Glassworks, Sweden. Graverad dekor av stjärnor, stjärnfall och månar. Signed. Height: ca 10, 5 cm, diameter 21 cm, fatet med smärre repor.
BOWL, Edward Hald (1883-1980), Sverige, Skål med fat, "Stjärnhimmelsmönstret", Orrefors. Graverad dekor av stjärnor, stjärnfall och månar. Signerad. Höjd: ca 10,5 cm, diameter 21 cm
Condition: fatet med smärre repor
Edward Hald, born 1883 in Stockholm, dead 1980, Swedish glass artist, painter and graphic artist.
2000
SEK 1600
Monday January 27 2025
at 20:16:00
1.600 kr
- Klassiska
Jan 27
Klassiska
Read more about Klassiska
Edward Hald
Read more about Edward Hald