MISCELLANEOUS / Miscellaneous / Läskedrycksmaskin 5806064
*
nr 580 6064
Läskedrycksmaskin
Veni, 1930-tal, height: 31,
Veni, 1930-tal, höjd: 31
Estimate:
300
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday April 27 2009
at 18:25:13
- Bid history
Time
Bidder
Bid
27/4 17:53:03
1
Vinnande bud
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: läskedrycksmaskin veni
-
8020 CUTLERY
55 pieces, Gense, 1950s, 29 gafflar, 14 knivar, 12..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:40
-
7020 Blomkonsoler
9 pcs, forging, 1930-40-tal. Height: 13-29,
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:23
-
8301 Bordsram
around year 1900, painted, 30x18,
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:55
-
1017 CENTERPIECE
bowls, one pair, around year 1800, France, brons/k..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:53
-
8140 FIRE SET
forging, contemporary production. Height: 70 cm,
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:51
-
8296 BASKET
metal, Stockholmsutställningen 1897, brass. Length..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:32
*
Läskedrycksmaskin
Read more about TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6064
Läskedrycksmaskin
Veni, 1930-tal, height: 31,
Veni, 1930-tal, höjd: 31
| Estimate: | 300 |
|---|---|
| Sold: | SEK 300 |
| Auction date: |
Monday April 27 2009 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 27/4 17:53:03 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: läskedrycksmaskin veni
-
8020 CUTLERY
55 pieces, Gense, 1950s, 29 gafflar, 14 knivar, 12..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:40 -
7020 Blomkonsoler
9 pcs, forging, 1930-40-tal. Height: 13-29,
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:23 -
8301 Bordsram
around year 1900, painted, 30x18,
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:55
-
1017 CENTERPIECE
bowls, one pair, around year 1800, France, brons/k..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:53 -
8140 FIRE SET
forging, contemporary production. Height: 70 cm,
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:51 -
8296 BASKET
metal, Stockholmsutställningen 1897, brass. Length..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:32



