Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MISCELLANEOUS / Miscellaneous / Läskedrycksmaskin 5806064



*

nr 580 6064


Läskedrycksmaskin

Veni, 1930-tal, height: 31,


Veni, 1930-tal, höjd: 31


Estimate:

300

Sold:

SEK 300

Auction date:

Monday April 27 2009
at 18:25:13


  • Bid history
Time Bidder Bid
27/4 17:53:03 1      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Apr 27

TEMA 20- & 30-tal

Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.



Read more about TEMA 20- & 30-tal
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: läskedrycksmaskin veni
  • 1017 CENTERPIECE
    bowls, one pair, around year 1800, France, brons/k..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:53
  • 8140 FIRE SET
    forging, contemporary production. Height: 70 cm,
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:51
  • 8296 BASKET
    metal, Stockholmsutställningen 1897, brass. Length..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:32




Ladda ner broschyr