Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 5828577



*

nr 582 8577


Spegel

Mahognyram, höjd: 95


Utrop:

100 kr

Såld:

450 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 maj 2009
kl 17:29:17


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
8/5 19:26:14 1      Vinnande bud
11/5 12:54:46 2      400 kr


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: mahognyram spegel speglar
  • 6287 Spegel
    Empire, provinsarbete, 65x35 cm
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 20:24
  • 6673 Spegel
    Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 18:30
  • 6481 Spegel
    Rokokostil, 118x50 cm
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 19:19
  • 6419 Spegel
    Rokokostil, förgylld, 136x53
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 19:49
  • 6668 Spegel
    Rokokostil. Förgylld, 96x55 ca
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 19:54
  • 1003 Spegel
    Sengustaviansk, 190x88
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 18:27




Ladda ner broschyr