ÖVRIGT / Speglar / Spegel 11865507
*
nr 1186 5507
Spegel
NK, mässing, 44x31
Utrop:
500 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 28 maj 2018
kl 20:33:21
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/5 15:44:45
1
100 kr
26/5 15:53:43
2
300 kr
28/5 19:20:41
3
200 kr
28/5 19:20:41
2
250 kr (Budbetjänt)
28/5 19:20:52
3
300 kr
28/5 19:20:52
2
300 kr (Budbetjänt)
28/5 19:22:42
3
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gyllene, guldfärgad metall mässing nk nordiska kompaniet spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:24
-
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:33
-
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:02
-
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:30
-
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:49
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 1186 5507
Spegel
NK, mässing, 44x31
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Såld: | 350 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 28 maj 2018 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 26/5 15:44:45 | 1 | 100 kr |
| 26/5 15:53:43 | 2 | 300 kr |
| 28/5 19:20:41 | 3 | 200 kr |
| 28/5 19:20:41 | 2 | 250 kr (Budbetjänt) |
| 28/5 19:20:52 | 3 | 300 kr |
| 28/5 19:20:52 | 2 | 300 kr (Budbetjänt) |
| 28/5 19:22:42 | 3 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gyllene, guldfärgad metall mässing nk nordiska kompaniet spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:24 -
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:33 -
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:02 -
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:30 -
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:49



