ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 12213111
*
nr 1221 3111
Waldemar Sjölander
(1906-1988), Sverige
Waldemar Sjölander (1906-1988), Sweden. Interiör med sittande kvinna, signed. Subject: 62x49,
GOUACHE, Interiör med sittande kvinna, signerad. Motivet: 62x49
Waldemar Sjölander, Swedish painter and graphic artist, born 1906, dead 1988.
Estimate:
800
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday December 3 2018
at 19:00:35
- Bid history
Time
Bidder
Bid
3/12 18:55:35
1
Vinnande bud
- Artist/Designer
Waldemar Sjölander
Waldemar Sjölander, Swedish painter and graphic artist, born 1906, dead 1988.
Read more about Waldemar Sjölander
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg waldemar sjölander
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:52
-
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:26
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Present: SEK 150
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:49
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:22
-
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:22
*
Waldemar Sjölander
Waldemar Sjölander, Swedish painter and graphic artist, born 1906, dead 1988.
Read more about Waldemar Sjölander
nr 1221 3111
Waldemar Sjölander
(1906-1988), Sverige
Waldemar Sjölander (1906-1988), Sweden. Interiör med sittande kvinna, signed. Subject: 62x49,
GOUACHE, Interiör med sittande kvinna, signerad. Motivet: 62x49
Waldemar Sjölander, Swedish painter and graphic artist, born 1906, dead 1988.
| Estimate: | 800 |
|---|---|
| Sold: | SEK 300 |
| Auction date: |
Monday December 3 2018 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 3/12 18:55:35 | 1 | Vinnande bud |
- Artist/Designer
Waldemar Sjölander
Waldemar Sjölander, Swedish painter and graphic artist, born 1906, dead 1988.Read more about Waldemar Sjölander
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg waldemar sjölander
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:52 -
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:26 -
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Present: SEK 150
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:49 -
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:22 -
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:22



