KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 5005612
*
nr 500 5612
Gouache
Hedwig Emmert, 67 x 47, Sydländskt landskap
Följerätt
Utrop:
300 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 10 december 2007
kl 17:34:59
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
10/12 10:06:53
1
Vinnande bud
- Tema
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache hedwig emmert sydländskt landskap täckfärg vattenfärg
-
9221 Gouache
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, Tahit..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 19:07
-
9298 Gouacher
3 st, oramade lösa blad, Indien, bland annat eroti..//
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 20:58
*
Gouache
nr 500 5612
Gouache
Hedwig Emmert, 67 x 47, Sydländskt landskap
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 300 kr |
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 10 december 2007 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
10/12 10:06:53 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache hedwig emmert sydländskt landskap täckfärg vattenfärg
-
9221 Gouache
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, Tahit..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 19:07 -
9298 Gouacher
3 st, oramade lösa blad, Indien, bland annat eroti..//
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 20:58