FURNITURE / Chairs and Stools / Armchair 13546505
*
nr 1354 6505
Yngve Ekström
(1913-1988), Sverige
Yngve Ekström (1913-1988), Sweden. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese,
ARMCHAIR, Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese
Yngve Ekström, born 1913, dead 1988.
Estimate:
4000
Sold:
SEK 6000
Auction date:
Monday October 19 2020
at 19:37:19
- Bid history
Time
Bidder
Bid
19/10 19:01:10
1
3.600 kr
19/10 19:26:04
2
5.200 kr
19/10 19:29:06
3
Vinnande bud
19/10 19:32:19
2
5.800 kr
19/10 19:32:19
3
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Artist/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: brännstämplad swedese fåtölj karmstol karmstolar lamino stol stolar svensk design svensk form svensk formgivare svenska formgivare sverige swedese yngve ekström
-
8162 ARMCHAIR
late gustavian style, förgylld med röd klädsel,
Present: SEK 1100
Auction ends
in two days
26 jan at 19:05
-
8164 BERGÈRE ARMCHAIR
Gustavian style. Length: 68cm. Width: 59cm cm, hei..//
Auction ends
in two days
26 jan at 20:11
-
8163 BERGÈRE ARMCHA..
one pair, Louis XVI style, förgyllda med röd klädsel,
Present: SEK 2000
Auction ends
in two days
26 jan at 18:40
-
8152 DANTE CHAIR
oak, grön/röd, cretonne,
Present: SEK 600
Auction ends
in two days
26 jan at 18:26
-
1011 ARMCHAIR
Bruno Mathsson (1907-1988), Sweden. Jetson, Dux, c..//
Auction ends
in two days
26 jan at 19:05
-
1012 ARMCHAIR
Bruno Mathsson (1907-1988), Sweden. Jetson, Dux, c..//
Auction ends
in two days
26 jan at 19:59
*
Yngve Ekström
Yngve Ekström, born 1913, dead 1988.
Läs om budbetjänten
nr 1354 6505
Yngve Ekström
(1913-1988), Sverige
Yngve Ekström (1913-1988), Sweden. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese,
ARMCHAIR, Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese
Yngve Ekström, born 1913, dead 1988.
| Estimate: | 4000 |
|---|---|
| Sold: | SEK 6000 |
| Auction date: |
Monday October 19 2020 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 19/10 19:01:10 | 1 | 3.600 kr |
| 19/10 19:26:04 | 2 | 5.200 kr |
| 19/10 19:29:06 | 3 | Vinnande bud |
| 19/10 19:32:19 | 2 | 5.800 kr |
| 19/10 19:32:19 | 3 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Artist/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: brännstämplad swedese fåtölj karmstol karmstolar lamino stol stolar svensk design svensk form svensk formgivare svenska formgivare sverige swedese yngve ekström
-
8162 ARMCHAIR
late gustavian style, förgylld med röd klädsel,
Present: SEK 1100
Auction ends
in two days
26 jan at 19:05 -
8164 BERGÈRE ARMCHAIR
Gustavian style. Length: 68cm. Width: 59cm cm, hei..//
Auction ends
in two days
26 jan at 20:11 -
8163 BERGÈRE ARMCHA..
one pair, Louis XVI style, förgyllda med röd klädsel,
Present: SEK 2000
Auction ends
in two days
26 jan at 18:40
-
8152 DANTE CHAIR
oak, grön/röd, cretonne,
Present: SEK 600
Auction ends
in two days
26 jan at 18:26 -
1011 ARMCHAIR
Bruno Mathsson (1907-1988), Sweden. Jetson, Dux, c..//
Auction ends
in two days
26 jan at 19:05 -
1012 ARMCHAIR
Bruno Mathsson (1907-1988), Sweden. Jetson, Dux, c..//
Auction ends
in two days
26 jan at 19:59



