KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12793040
nr 1279 3040
Théodore Rousseau
(1812-1867), Frankrike
Oljemålning, "Paysage de Fontainebleau". Signerad, daterad 8/6 1849. Olja uppf. Duk på kartong, 31x37 cm
Kondition: slitage, skador, lagad
Théodore Rousseau, fransk bildkonstnär född 1812 i Paris, död 1867 i Barbizon.
Utrop:
40.000 kr
Såld:
25.000 kr
måndag 30 september 2019
kl 19:57:42
30/9 19:46:46
- Klassiska
30 sep
Klassiska
Läs mer om Klassiska
Théodore Rousseau
Läs mer om Théodore Rousseau