KONST / Oljemålningar / Oljemålning 16065005
nr 1606 5005
Allan Egnell
(1884-1960), Sverige
Oljemålning, "Hökensgatan 5". Signerad, daterad 1930. Olja på duk, 48x98 cm, yttermått inklusive ram: 61x110 cm
Kondition: slitage, färgbortfall
Allan Egnell, svensk målare, grafiker och illustratör född 1884, död 1960.
Utrop:
500 kr
Såld:
1.200 kr
måndag 18 mars 2024
kl 18:39:07
100 kr
150 kr
1.100 kr
150 kr
200 kr (Budbetjänt)
250 kr
300 kr (Budbetjänt)
350 kr
400 kr (Budbetjänt)
450 kr
500 kr (Budbetjänt)
600 kr
700 kr (Budbetjänt)
800 kr
900 kr (Budbetjänt)
1.000 kr
1.100 kr (Budbetjänt)
Allan Egnell
Läs mer om Allan Egnell