ÖVRIGT / Speglar / Spegel 5646214
*
nr 564 6214
Spegel
Nysilver, höjd: 47
Utrop:
100 kr
Såld:
1.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 2 februari 2009
kl 17:30:34
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
31/1 17:33:12
1
100 kr
1/2 20:10:10
2
150 kr
1/2 20:17:30
1
200 kr
1/2 20:22:19
2
300 kr
1/2 23:52:55
1
300 kr
1/2 23:53:37
1
350 kr
2/2 09:58:11
2
500 kr
2/2 11:46:51
1
450 kr
2/2 15:05:43
1
550 kr
2/2 15:12:11
2
700 kr
2/2 17:11:29
1
650 kr
2/2 17:14:01
1
750 kr
2/2 17:16:01
3
800 kr
2/2 17:18:48
2
900 kr
2/2 17:20:53
3
900 kr
2/2 17:21:45
1
Vinnande bud
2/2 17:25:34
3
1.000 kr
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
19 jan kl 20:24
-
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
19 jan kl 18:30
-
6481 Spegel
Rokokostil, 118x50 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
19 jan kl 19:19
-
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
nästa vecka
19 jan kl 19:49
-
6668 Spegel
Rokokostil. Förgylld, 96x55 ca
Auktionen avslutas
nästa vecka
19 jan kl 19:54
-
1003 Spegel
Sengustaviansk, 190x88
Auktionen avslutas
nästa vecka
19 jan kl 18:27
*
Spegel
nr 564 6214
Spegel
Nysilver, höjd: 47
| Utrop: | 100 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.000 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 2 februari 2009 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 31/1 17:33:12 | 1 | 100 kr |
| 1/2 20:10:10 | 2 | 150 kr |
| 1/2 20:17:30 | 1 | 200 kr |
| 1/2 20:22:19 | 2 | 300 kr |
| 1/2 23:52:55 | 1 | 300 kr |
| 1/2 23:53:37 | 1 | 350 kr |
| 2/2 09:58:11 | 2 | 500 kr |
| 2/2 11:46:51 | 1 | 450 kr |
| 2/2 15:05:43 | 1 | 550 kr |
| 2/2 15:12:11 | 2 | 700 kr |
| 2/2 17:11:29 | 1 | 650 kr |
| 2/2 17:14:01 | 1 | 750 kr |
| 2/2 17:16:01 | 3 | 800 kr |
| 2/2 17:18:48 | 2 | 900 kr |
| 2/2 17:20:53 | 3 | 900 kr |
| 2/2 17:21:45 | 1 | Vinnande bud |
| 2/2 17:25:34 | 3 | 1.000 kr |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
19 jan kl 20:24 -
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
19 jan kl 18:30 -
6481 Spegel
Rokokostil, 118x50 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
19 jan kl 19:19
-
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
nästa vecka
19 jan kl 19:49 -
6668 Spegel
Rokokostil. Förgylld, 96x55 ca
Auktionen avslutas
nästa vecka
19 jan kl 19:54 -
1003 Spegel
Sengustaviansk, 190x88
Auktionen avslutas
nästa vecka
19 jan kl 18:27



