Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 5646214



*

nr 564 6214


Spegel

Nysilver, höjd: 47


Utrop:

100 kr

Såld:

1.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 2 februari 2009
kl 17:30:34


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
31/1 17:33:12 1      100 kr
1/2 20:10:10 2      150 kr
1/2 20:17:30 1      200 kr
1/2 20:22:19 2      300 kr
1/2 23:52:55 1      300 kr
1/2 23:53:37 1      350 kr
2/2 09:58:11 2      500 kr
2/2 11:46:51 1      450 kr
2/2 15:05:43 1      550 kr
2/2 15:12:11 2      700 kr
2/2 17:11:29 1      650 kr
2/2 17:14:01 1      750 kr
2/2 17:16:01 3      800 kr
2/2 17:18:48 2      900 kr
2/2 17:20:53 3      900 kr
2/2 17:21:45 1      Vinnande bud
2/2 17:25:34 3      1.000 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter spegel speglar
  • 6287 Spegel
    Empire, provinsarbete, 65x35 cm
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 20:24
  • 6673 Spegel
    Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 18:30
  • 6481 Spegel
    Rokokostil, 118x50 cm
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 19:19
  • 6419 Spegel
    Rokokostil, förgylld, 136x53
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 19:49
  • 6668 Spegel
    Rokokostil. Förgylld, 96x55 ca
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 19:54
  • 1003 Spegel
    Sengustaviansk, 190x88
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 18:27




Ladda ner broschyr