Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Watercolour 8906019



*

nr 890 6019


Tor Norling

(1895-1972), Sverige


Tor Norling (1895-1972), still life, signerad -48, 37x29,


WATERCOLOUR (F), Tor Norling (1895-1972), stilleben, signerad -48, 37x29


Tor Norling, Swedish painter, sculptor and graphic artist, born 1895, dead 1972.

Droit De Suite

Yes

Estimate:

300

Sold:

SEK 100

Auction date:

Monday April 28 2014
at 19:15:35


  • Bid history
Time Bidder Bid
28/4 01:47:51 1      Vinnande bud



  • Specialauktion

  • Artist/Designer

Tor Norling

Tor Norling, Swedish painter, sculptor and graphic artist, born 1895, dead 1972.

Read more about Tor Norling
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller stilleben svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tor norling vattenfärg
  • 7048 WATERCOLOUR
    unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:49
  • 6381 WATERCOLOUR
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:22
  • 6578 WATERCOLOUR
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:22




Ladda ner broschyr