KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 11018539
*
nr 1101 8539
Stina Sunesson
(1925-1998), Sverige
Gouache, Stina Sunesson (1925-1998), 1968, 20x19
Stina Sunesson, svensk målare född i Insjön 1925, död 1998.
Följerätt
Utrop:
3.000 kr
Såld:
3.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 10 april 2017
kl 20:14:02
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
8/4 21:58:14
1
2.600 kr
9/4 09:06:59
2
3.000 kr
9/4 13:55:14
3
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Stina Sunesson
Stina Sunesson, svensk målare född i Insjön 1925, död 1998.
Läs mer om Stina Sunesson
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache stina sunesson svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:52
-
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:26
-
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:57
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:22
-
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:22
-
6565 Blandteknik
Signerad Roupé, daterad Fogdö 1934. Blandteknik, b..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:03
*
Stina Sunesson
Stina Sunesson, svensk målare född i Insjön 1925, död 1998.
Läs mer om Stina Sunesson
nr 1101 8539
Stina Sunesson
(1925-1998), Sverige
Gouache, Stina Sunesson (1925-1998), 1968, 20x19
Stina Sunesson, svensk målare född i Insjön 1925, död 1998.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 3.000 kr |
| Såld: | 3.200 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 10 april 2017 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 8/4 21:58:14 | 1 | 2.600 kr |
| 9/4 09:06:59 | 2 | 3.000 kr |
| 9/4 13:55:14 | 3 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Stina Sunesson
Stina Sunesson, svensk mÃ¥lare född i Insjön 1925, död 1998.Läs mer om Stina Sunesson
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache stina sunesson svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:52 -
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:26 -
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:57
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:22 -
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:22 -
6565 Blandteknik
Signerad Roupé, daterad Fogdö 1934. Blandteknik, b..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:03



