ÖVRIGT / Speglar / Spegel 15011038
*
nr 1501 1038
Spegel
Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), Signerad IÅ, Hallstämplad 1775, senare glas, Saknar bakstycke, ombronserad. Höjd: 84 cm. Bredd: 37 cm
Kondition: ytslitage på ram, anfrätt glas
Utrop:
7.000 kr
Såld:
6.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 7 november 2022
kl 20:00:05
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
4/11 20:20:57
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: johan åkerblad ombronserad senare glas spegel speglar
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:27
-
3337 Spegel
+ väggbord. Höjd: 60+ 145 cm
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:29
-
3051 Spegel
128x80, nutida
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:06
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:45
-
3355 Spegel
140x65 cm
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:17
-
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:23
*
Spegel
Kondition: ytslitage på ram, anfrätt glas
nr 1501 1038
Spegel
Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), Signerad IÅ, Hallstämplad 1775, senare glas, Saknar bakstycke, ombronserad. Höjd: 84 cm. Bredd: 37 cm
Kondition: ytslitage på ram, anfrätt glas
Utrop: | 7.000 kr |
---|---|
Såld: | 6.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 7 november 2022 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
4/11 20:20:57 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: johan åkerblad ombronserad senare glas spegel speglar
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:27 -
3337 Spegel
+ väggbord. Höjd: 60+ 145 cm
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:29 -
3051 Spegel
128x80, nutida
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:06
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:45 -
3355 Spegel
140x65 cm
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:17 -
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:23