ÖVRIGT / Speglar / Spegel 13767409
*
nr 1376 7409
Spegel
Gustaviansk stil, 128x55 cm
Utrop:
800 kr
Såld:
1.700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 1 februari 2021
kl 18:40:06
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/1 13:53:14
1
800 kr
31/1 17:32:35
2
800 kr
31/1 17:32:36
1
800 kr (Budbetjänt)
31/1 17:32:52
2
900 kr
31/1 17:37:15
1
1.100 kr
1/2 18:23:09
3
1.200 kr
1/2 18:27:38
1
1.300 kr
1/2 18:31:51
3
1.600 kr
1/2 18:35:06
4
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24
-
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33
-
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02
-
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30
-
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:49
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 1376 7409
Spegel
Gustaviansk stil, 128x55 cm
| Utrop: | 800 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.700 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 1 februari 2021 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 29/1 13:53:14 | 1 | 800 kr |
| 31/1 17:32:35 | 2 | 800 kr |
| 31/1 17:32:36 | 1 | 800 kr (Budbetjänt) |
| 31/1 17:32:52 | 2 | 900 kr |
| 31/1 17:37:15 | 1 | 1.100 kr |
| 1/2 18:23:09 | 3 | 1.200 kr |
| 1/2 18:27:38 | 1 | 1.300 kr |
| 1/2 18:31:51 | 3 | 1.600 kr |
| 1/2 18:35:06 | 4 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24 -
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33 -
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02 -
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30 -
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:49



