ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 7884466
*
nr 788 4466
GOUACHE (F)
Linna Saari, Landskap med kåta, signed: Linna Saari -55, 29x35 cm, unframed.
Linna Saari, Landskap med kåta, signerad: Linna Saari -55, 29x35 cm
Condition: oramad
Droit De Suite
Estimate:
300
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday October 29 2012
at 17:53:52
- Bid history
Time
Bidder
Bid
29/10 17:18:24
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache landskap med kåta linna saari täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:52
-
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:26
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Present: SEK 300
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:49
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:22
-
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:22
*
GOUACHE (F)
Condition: oramad
nr 788 4466
GOUACHE (F)
Linna Saari, Landskap med kåta, signed: Linna Saari -55, 29x35 cm, unframed.
Linna Saari, Landskap med kåta, signerad: Linna Saari -55, 29x35 cm
Condition: oramad
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 300 |
| Sold: | SEK 100 |
| Auction date: |
Monday October 29 2012 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 29/10 17:18:24 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache landskap med kåta linna saari täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:52 -
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:26 -
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Present: SEK 300
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:49 -
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:22 -
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:22



