ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 5506656
*
nr 550 6656
Dag Björn Hellsing
(f. 1923), Sverige
Lenght: ()
Gouache, 2st, signerade, djup: B Hellsing, 58x79
Dag Björn Hellsing, Swedish painter, born 1923.
Droit De Suite
Withdrawn
Auction date:
Monday November 3 2008
at 16:10:25
- Artist/Designer
Dag Björn Hellsing
Dag Björn Hellsing, Swedish painter, born 1923.
Read more about Dag Björn Hellsing
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller dag björn hellsing gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:52
-
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:26
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:49
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22
-
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22
*
Dag Björn Hellsing
Dag Björn Hellsing, Swedish painter, born 1923.
Read more about Dag Björn Hellsing
nr 550 6656
Dag Björn Hellsing
(f. 1923), Sverige
Lenght: ()
Gouache, 2st, signerade, djup: B Hellsing, 58x79
Dag Björn Hellsing, Swedish painter, born 1923.
| Droit De Suite | |
|---|---|
Withdrawn |
|
| Auction date: |
Monday November 3 2008 |
- Artist/Designer
Dag Björn Hellsing
Dag Björn Hellsing, Swedish painter, born 1923.Read more about Dag Björn Hellsing
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller dag björn hellsing gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:52 -
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:26 -
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:49 -
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22 -
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22



