Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 10933035



*

nr 1093 3035


Anna Gardell-Ericson

(1853-1939), Sverige


Akvarell, Anna Gardell-Ericson (1853-1939), Ekeby gård, Rottneros, 'Gösta Berlings saga', 63x47


Kondition: skadad duk

Anna Gardell-Ericson, svensk målare född i Visby 1853, död i Stockholm 1939.

Utrop:

6.000 kr

Såld:

12.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 februari 2017
kl 20:34:44


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
26/2 14:24:17 1      4.000 kr
27/2 20:07:48 2      5.400 kr
27/2 20:11:57 2      6.800 kr
27/2 20:27:29 3      4.800 kr
27/2 20:27:30 2      5.000 kr (Budbetjänt)
27/2 20:27:39 3      5.800 kr
27/2 20:27:39 2      6.000 kr (Budbetjänt)
27/2 20:27:48 3      8.400 kr
27/2 20:28:20 2      Vinnande bud
27/2 20:28:55 3      9.600 kr
27/2 20:28:55 2      9.800 kr (Budbetjänt)
27/2 20:29:02 3      10.500 kr
27/2 20:29:02 2      11.000 kr (Budbetjänt)
27/2 20:29:44 3      12.000 kr
27/2 20:29:44 2      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Klassiska
  • 27 feb

Klassiska

På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...



Läs mer om Klassiska

  • Konstnär/Designer

Anna Gardell-Ericson

Anna Gardell-Ericson, svensk målare född i Visby 1853, död i Stockholm 1939.

Läs mer om Anna Gardell-Ericson
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller anna gardell-ericson ekeby gård rottneros svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 8022 Akvarell
    Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:38
  • 8213 Akvarell
    Åslund, daterad -90, sjölandskap. Akvarell, bildmå..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:06
  • 8097 Akvarell
    Birgit Sahlberg. Signerad, daterad 1927, stilleben..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:36
  • 8315 Akvarell
    F Lachner, Signerad, Damm, 35x49 cm, yttermått ink..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:35
  • 6381 Akvarell
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:22
  • 8033 Akvarell
    Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Sovande barn..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:29




Ladda ner broschyr