bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 12343097



*

nr 1234 3097


Spegel

Sengustaviansk. Höjd: 118x54


Konditionsrapport: slitage

Utrop:

1.500 kr

Såld:

3.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 februari 2019
kl 18:18:28


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
10/2 19:39:07 1      1.000 kr
11/2 11:32:03 2      2.200 kr
11/2 17:59:56 3      1.200 kr
11/2 17:59:56 2      1.300 kr (Budbetjänt)
11/2 18:03:17 3      1.400 kr
11/2 18:03:17 2      1.500 kr (Budbetjänt)
11/2 18:07:18 4      2.000 kr
11/2 18:07:18 2      2.200 kr (Budbetjänt)
11/2 18:07:57 4      2.400 kr
11/2 18:09:28 2      Vinnande bud
11/2 18:13:29 4      2.800 kr
11/2 18:13:29 2      Vinnande bud (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: sengustaviansk spegel speglar
  • 1029 Handspegel
    silver, 1852. Längd: 28 cm. Vikt: ca 316g.
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 19:18
  • 1103 Handspegel
    silver, 1910. Höjd: 30cm. Bruttovikt: ca 272g.
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 20:01
  • 1030 Handspegel
    silver, 1912. Längd: 30 cm ca. Bruttovikt: ca 335g.
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 19:19
  • 3581 Handspegel
    silver, C H Hallberg, 1919. Längd: 39cm. Bruttovik..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 19:41
  • 9038 Pigtittare
    Karl Johan. Höjd: 72
    Aktuellt bud: 1.700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 18:18
  • 9323 Pigtittare
    Valnöt, Nyrokoko, längd. 60 cm, djup: 34 cm. Höjd: 71
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 18:00




Ladda ner broschyr