MISCELLANEOUS / Mirrors / Spegel 11944374
*
nr 1194 4374
Spegel
+ console table, Gustavian style, contemporary production. Height: 60 + 117, wall sconces,
+ konsolbord, Gustaviansk stil, nutida. Höjd: 60 + 117, lampetter
Estimate:
1000
Sold:
SEK 700
Auction date:
Monday July 30 2018
at 19:53:24
- Bid history
Time
Bidder
Bid
30/7 18:24:37
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
*
Spegel
nr 1194 4374
Spegel
+ console table, Gustavian style, contemporary production. Height: 60 + 117, wall sconces,
+ konsolbord, Gustaviansk stil, nutida. Höjd: 60 + 117, lampetter
| Estimate: | 1000 |
|---|---|
| Sold: | SEK 700 |
| Auction date: |
Monday July 30 2018 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 30/7 18:24:37 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.



