Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 6561642



*

nr 656 1642


Skulptur

nysilver, signerad, häst med ryttare, höjd: 21


Utrop:

300 kr

Såld:

1.400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 13 september 2010
kl 17:45:05


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
10/9 13:35:59 1      500 kr
11/9 14:48:29 2      700 kr
12/9 10:03:52 3      600 kr
12/9 10:34:36 4      700 kr
12/9 15:39:57 5      1.300 kr
12/9 23:05:17 6      850 kr
12/9 23:05:53 6      1.000 kr
13/9 14:30:53 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: häst med ryttare konsthantverk nysilver pläter skulptur
  • 7128 Skulptur
    Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Målerås, Torso,..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    26 jan kl 19:58
  • 7066 Skulptur
    Gudmundur Einarsson, Island, Valross. Keramik. Län..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    26 jan kl 19:36
  • 7046 Skulptur
    Halvar Frisendahl (1889-1953), Sverige. Signerad. ..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    26 jan kl 19:36
  • 7053 Skulptur
    patinerad metall, Signerad. Höjd: 14 cm
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    26 jan kl 19:10
  • 7215 Skulptur
    Trähäst, snidad, "Minne af Prins Carl". Längd: 9 c..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    26 jan kl 19:47
  • 7040 Skulptur/sparb..
    Gustavsberg, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gun..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    26 jan kl 19:56




Ladda ner broschyr