Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 17942007



*

nr 1794 2007


Hilda Brag

(1869-1957), Sverige


Skulptur, Kvinna med barn. Signerad. Stenmassa. Höjd: 40cm


Kondition: nagg

Hilda Maria Vilhelmina Brag Wahlström, svensk målare och skulptör född 1869, död 1957 .

Utrop:

2.000 kr

Såld:

1.800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 29 juni 2026
kl 20:25:14


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/6 14:39:33 1      500 kr
     600 kr 
(BEVAKNINGSPRISET EJ UPPNÃ…TT)
18/6 05:56:01 2      700 kr
     800 kr 
(BEVAKNINGSPRISET EJ UPPNÃ…TT)
18/6 05:59:39 2      1.000 kr
     1.100 kr 
(BEVAKNINGSPRISET EJ UPPNÃ…TT)
18/6 06:00:43 2      1.200 kr
     1.300 kr 
(BEVAKNINGSPRISET EJ UPPNÃ…TT)
18/6 19:09:54 3      1.600 kr
29/6 16:35:21 4      1.600 kr
29/6 16:35:21 3      1.600 kr (Budbetjänt)
29/6 16:35:25 4      1.700 kr
29/6 20:20:14 5      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål

HÄMTA SJÄLV
  Stockholm 0 kr
  Malmö 800 kr
  Göteborg Begär offert för hemleverans
  Helsingfors 800 kr

Logga in för att se fler leveransalternativ



Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor

  • Specialauktion
  • 29 jun

Specialauktion Hilda Brag och Else Brag

Specialauktion med målaren och skulptören Hilda Brag och hennes dotter, konstnären och barnboksförfattaren Else Mokli Brag-Carleson. Hilda Brag föddes i Värmland 1869 och avled 1957. Else Mokli ...



Läs mer om Specialauktion Hilda Brag och Else Brag

  • Konstnär/Designer

Hilda Brag

Hilda Maria Vilhelmina Brag Wahlström, svensk målare och skulptör född 1869, död 1957 .

Läs mer om Hilda Brag
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: hilda brag konsthantverk kvinna med barn kvinnlig konstnär kvinnliga konstnärer skulptur stenmassa svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 2004 Akvarell
    Hilda Brag (1869-1957), Sverige. Signerad, 1913. A..//
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    13 juli kl 20:10
  • 2005 OljemÃ¥lning
    Hilda Brag (1869-1957), Sverige. Signerad. Olja på..//
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    13 juli kl 20:02
  • 2008 Skulptur
    Hilda Brag (1869-1957), Sverige. Hästhuvud. Signer..//
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    13 juli kl 20:58




Ladda ner broschyr