KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 8548662
*
nr 854 8662
Gunnar Nylund
(1904-1997), Sverige
Skulptur, keramik, Gunnar Nylund (1904-1997), fågel, höjd: 30 cm, små nagg
Gunnar Nylund, född 1904, död 1997, svensk keramiker och glaskonstnär.
Utrop:
1.000 kr
Såld:
900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 21 oktober 2013
kl 19:53:22
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
19/10 14:30:18
1
500 kr
21/10 18:54:07
2
800 kr
21/10 19:39:54
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Gunnar Nylund
Gunnar Nylund, född 1904, död 1997, svensk keramiker och glaskonstnär.
Läs mer om Gunnar Nylund
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: djurmotiv fågel fågelmotiv fåglar gunnar nylund keramik konsthantverk skulptur små nagg svensk keramik svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige
-
7128 Skulptur
Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Målerås, Torso,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:58
-
7066 Skulptur
Gudmundur Einarsson, Island, Valross. Keramik. Län..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:36
-
7046 Skulptur
Halvar Frisendahl (1889-1953), Sverige. Signerad. ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:36
-
7053 Skulptur
patinerad metall, Signerad. Höjd: 14 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:10
-
7215 Skulptur
Trähäst, snidad, "Minne af Prins Carl". Längd: 9 c..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:47
-
7040 Skulptur/sparb..
Gustavsberg, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gun..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:56
*
Gunnar Nylund
Gunnar Nylund, född 1904, död 1997, svensk keramiker och glaskonstnär.
Läs mer om Gunnar Nylund
nr 854 8662
Gunnar Nylund
(1904-1997), Sverige
Skulptur, keramik, Gunnar Nylund (1904-1997), fågel, höjd: 30 cm, små nagg
Gunnar Nylund, född 1904, död 1997, svensk keramiker och glaskonstnär.
| Utrop: | 1.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 900 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 21 oktober 2013 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 19/10 14:30:18 | 1 | 500 kr |
| 21/10 18:54:07 | 2 | 800 kr |
| 21/10 19:39:54 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Gunnar Nylund
Gunnar Nylund, född 1904, död 1997, svensk keramiker och glaskonstnär.Läs mer om Gunnar Nylund
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: djurmotiv fågel fågelmotiv fåglar gunnar nylund keramik konsthantverk skulptur små nagg svensk keramik svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige
-
7128 Skulptur
Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Målerås, Torso,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:58 -
7066 Skulptur
Gudmundur Einarsson, Island, Valross. Keramik. Län..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:36 -
7046 Skulptur
Halvar Frisendahl (1889-1953), Sverige. Signerad. ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:36
-
7053 Skulptur
patinerad metall, Signerad. Höjd: 14 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:10 -
7215 Skulptur
Trähäst, snidad, "Minne af Prins Carl". Längd: 9 c..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:47 -
7040 Skulptur/sparb..
Gustavsberg, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gun..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:56



