KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 16661008
*
nr 1666 1008
Skulptur
16-1700-tal, bemålat och förgyllt trä, Bodihattva, Kwan-Yin, Taoistisk Buddha, "Barnhärtighetens gudinna" Guan Yin. Inköpt av Richard Samuel Björkdahl. Bedömd av docent Bo Sommarström.
Sommarström, född i Hwangchow i Hupei i Kina, död 2008 i Lidingö, var anställd vid Statens etnografiska museum, vid Hedinexpeditionen samt Östasiatiska museet. Vidare var han intendent vid Nordiska museet och förste intendent vid Etnografiska museet/Folkens museum samt föreståndare för Sven Hedins stiftelse.
Björkdahl, född 1888 i Norrköping, död 10 juli 1980, var missionär i Kina för Svenska Missionsförbundet. Höjd: 27 cm.
Kondition: slitage
Utrop:
6.600 kr
Såld:
5.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 9 december 2024
kl 18:14:05
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/11 00:16:02
1
Vinnande bud
- Klassiska
9 dec
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Läs mer om Klassiska
- Andra sökte även efter
Liknande föremål:
björkdahl
sommarström bodihattva död 2008 i lidingö konsthantverk kwan-yin skulptur taoistisk buddha
-
7128 Skulptur
Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Målerås, Torso,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:58
-
7066 Skulptur
Gudmundur Einarsson, Island, Valross. Keramik. Län..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:36
-
7046 Skulptur
Halvar Frisendahl (1889-1953), Sverige. Signerad. ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:36
-
7053 Skulptur
patinerad metall, Signerad. Höjd: 14 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:10
-
7215 Skulptur
Trähäst, snidad, "Minne af Prins Carl". Längd: 9 c..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:47
-
7040 Skulptur/sparb..
Gustavsberg, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gun..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:56
nr 1666 1008
Skulptur
16-1700-tal, bemålat och förgyllt trä, Bodihattva, Kwan-Yin, Taoistisk Buddha, "Barnhärtighetens gudinna" Guan Yin. Inköpt av Richard Samuel Björkdahl. Bedömd av docent Bo Sommarström. Sommarström, född i Hwangchow i Hupei i Kina, död 2008 i Lidingö, var anställd vid Statens etnografiska museum, vid Hedinexpeditionen samt Östasiatiska museet. Vidare var han intendent vid Nordiska museet och förste intendent vid Etnografiska museet/Folkens museum samt föreståndare för Sven Hedins stiftelse. Björkdahl, född 1888 i Norrköping, död 10 juli 1980, var missionär i Kina för Svenska Missionsförbundet. Höjd: 27 cm.
Kondition: slitage
| Utrop: | 6.600 kr |
|---|---|
| Såld: | 5.000 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 9 december 2024 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 29/11 00:16:02 | 1 | Vinnande bud |
- Klassiska
9 dec
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Läs mer om Klassiska
- Andra sökte även efter
-
7128 Skulptur
Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Målerås, Torso,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:58 -
7066 Skulptur
Gudmundur Einarsson, Island, Valross. Keramik. Län..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:36 -
7046 Skulptur
Halvar Frisendahl (1889-1953), Sverige. Signerad. ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:36
-
7053 Skulptur
patinerad metall, Signerad. Höjd: 14 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:10 -
7215 Skulptur
Trähäst, snidad, "Minne af Prins Carl". Längd: 9 c..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:47 -
7040 Skulptur/sparb..
Gustavsberg, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gun..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:56



