MISCELLANEOUS / Miscellaneous / Periodicals 5806047
*
nr 580 6047
PERIODICALS
inbundna tyska tidskrifter (3 st): Deutsche Kunst und Decoration, 1929, 1930,
inbundna tyska tidskrifter (3 st) : Deutsche Kunst und Decoration, 1929, 1930
Estimate:
1000
Sold:
SEK 700
Auction date:
Monday April 27 2009
at 18:28:34
- Bid history
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: tidskrifter
-
8020 CUTLERY
55 pieces, Gense, 1950s, 29 gafflar, 14 knivar, 12..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:40
-
8241 INK STAND
bronze/brass. Length: 20 cm, height: 14 cm,
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:42
-
7020 Blomkonsoler
9 pcs, forging, 1930-40-tal. Height: 13-29,
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:23
-
8156 FIRE SCREEN
rococo style, gold, tyg/glas. Height: 113 cm,
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:16
-
8140 FIRE SET
forging, contemporary production. Height: 70 cm,
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:51
-
7210 PENDANTS
3 pcs, old, including silver. Height: 3-7 cm,
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:36
*
PERIODICALS
Read more about TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6047
PERIODICALS
inbundna tyska tidskrifter (3 st): Deutsche Kunst und Decoration, 1929, 1930,
inbundna tyska tidskrifter (3 st) : Deutsche Kunst und Decoration, 1929, 1930
| Estimate: | 1000 |
|---|---|
| Sold: | SEK 700 |
| Auction date: |
Monday April 27 2009 |
- Bid history
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: tidskrifter
-
8020 CUTLERY
55 pieces, Gense, 1950s, 29 gafflar, 14 knivar, 12..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:40 -
8241 INK STAND
bronze/brass. Length: 20 cm, height: 14 cm,
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:42 -
7020 Blomkonsoler
9 pcs, forging, 1930-40-tal. Height: 13-29,
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:23
-
8156 FIRE SCREEN
rococo style, gold, tyg/glas. Height: 113 cm,
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:16 -
8140 FIRE SET
forging, contemporary production. Height: 70 cm,
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:51 -
7210 PENDANTS
3 pcs, old, including silver. Height: 3-7 cm,
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:36



