KONST / Oljemålningar / Oljemålning 17407346
*
nr 1740 7346
Erik Jerken
(1898-1947), Sverige
Oljemålning, Signerad, modellstudie. Olja på duk, 55x118 cm, yttermått inklusive ram: 44x137 cm
Erik Jerken, född 1898 i Stockholm, död 1947, svensk målare.
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 17 november 2025
kl 19:36:45
- Konstnär/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: erik jerken modellstudie olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:12
-
8285 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:51
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, landskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22
-
8363 Oljemålning
Bengt Olof Andréen (1919-2016), Signerad. Olja på ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:42
-
8083 Oljemålning
Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Skånegård. Sign..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12
*
Erik Jerken
Erik Jerken, född 1898 i Stockholm, död 1947, svensk målare.
nr 1740 7346
Erik Jerken
(1898-1947), Sverige
Oljemålning, Signerad, modellstudie. Olja på duk, 55x118 cm, yttermått inklusive ram: 44x137 cm
Erik Jerken, född 1898 i Stockholm, död 1947, svensk målare.
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 17 november 2025 |
- Konstnär/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: erik jerken modellstudie olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:12 -
8285 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:51 -
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, landskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22 -
8363 Oljemålning
Bengt Olof Andréen (1919-2016), Signerad. Olja på ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:42 -
8083 Oljemålning
Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Skånegård. Sign..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12



