ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7361047
*
nr 736 1047
Spegel
Med konsolbord, Gustaviansk stil, 1800-tal, höjd: 170 resp 81
Utrop:
6.000 kr
Såld:
6.700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 30 januari 2012
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/1 13:13:17
1
6.000 kr
29/1 20:29:23
2
6.600 kr
29/1 22:24:32
1
6.200 kr
29/1 22:25:03
1
6.400 kr
29/1 22:25:31
1
6.600 kr
29/1 22:35:43
1
Vinnande bud
- Klassiska
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt konsolbord spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53
*
Spegel
nr 736 1047
Spegel
Med konsolbord, Gustaviansk stil, 1800-tal, höjd: 170 resp 81
Utrop: | 6.000 kr |
---|---|
Såld: | 6.700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 30 januari 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
29/1 13:13:17 | 1 | 6.000 kr |
29/1 20:29:23 | 2 | 6.600 kr |
29/1 22:24:32 | 1 | 6.200 kr |
29/1 22:25:03 | 1 | 6.400 kr |
29/1 22:25:31 | 1 | 6.600 kr |
29/1 22:35:43 | 1 | Vinnande bud |
- Klassiska
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt konsolbord spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15 -
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53