Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 12144442



*

nr 1214 4442


Hans-Agne Jakobsson

(1919-2009), Sverige


Spegel, Markaryd, signerad. Lisa L -55,49x39


Hans-Agne Jakobsson, född 1919, död 2009, svensk inredningsarkitekt och möbelformgivare.

Utrop:

600 kr

Såld:

350 kr

Sista tid för bud online:

måndag 29 oktober 2018
kl 19:55:39


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
29/10 12:16:57 1      300 kr
29/10 18:20:46 2      200 kr
29/10 18:20:46 1      250 kr (Budbetjänt)
29/10 19:43:12 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Konstnär/Designer

Hans-Agne Jakobsson

Hans-Agne Jakobsson, född 1919, död 2009, svensk inredningsarkitekt och möbelformgivare.

Läs mer om Hans-Agne Jakobsson
  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: hans-agne jakobsson markaryd spegel speglar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6287 Spegel
    Empire, provinsarbete, 65x35 cm
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 20:24
  • 7027 Spegel
    guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 20:33
  • 7074 Spegel
    Gustaviansk stil. Bronserad. 45x34 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 18:28
  • 7038 Spegel
    Markaryd, Furu, 144x66 cm
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 20:02
  • 6673 Spegel
    Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 18:30
  • 6668 Spegel
    Rokokostil, bronsead, ca 96x55 cm
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:54




Ladda ner broschyr