Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 17481014



*

nr 1748 1014


Spegel

Från Firma Svenskt Tenn. Mässing, bakstycke i mahogny. Diameter: 30 cm. Höjd: 40 cm


Utrop:

3.000 kr

Såld:

4.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 8 december 2025
kl 20:16:12


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
4/12 18:09:56 1      2.400 kr
4/12 18:11:32 1      Vinnande bud
4/12 18:59:08 2      2.600 kr
4/12 18:59:08 1      2.800 kr (Budbetjänt)
4/12 19:58:44 3      3.000 kr
4/12 19:58:44 1      3.200 kr (Budbetjänt)
4/12 20:05:24 3      3.400 kr
4/12 20:05:24 1      3.600 kr (Budbetjänt)
4/12 20:05:26 3      3.800 kr
4/12 20:05:26 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Klassiska
  • 8 dec

Klassiska

På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...



Läs mer om Klassiska
  • Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bakstycke i mahogny design firma svenskt tenn gyllene, guldfärgad josef frank metall mässing spegel speglar
  • 8291 Spegel
    1800-tal, delvis förgylld ram, 77x53 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:03
  • 8195 Spegel
    Empirestil. Höjd: 100 cm. Bredd: 46 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:18
  • 7027 Spegel
    guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:12




Ladda ner broschyr