ÖVRIGT / Speglar / Spegel 4958584
*
nr 495 8584
Spegel
60-tal, teak, Sylvia, Nybrofabriken, höjd: 115
Utrop:
100 kr
Såld:
200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 november 2007
kl 16:21:36
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
11/11 16:44:00
1
Vinnande bud
11/11 16:57:19
1
justering av budtak
11/11 18:58:16
1
justering av budtak
11/11 21:21:03
2
150 kr
- Läs mer...
Sylvia Leuchovius (1915-2003)
Keramiker, anställd på Rörstrand 1949-1971. Leuchovius arbetade främst med unikt stengods men även med serviser. Stod exempelvis bakom dekoren till jubileumsservisen inför 250-årsjubileet, Sylvia.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nybrofabriken spegel speglar sylvia teak teakmöbler trä
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:24
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:33
-
7074 Spegel
Gustaviansk stil. Bronserad. 45x34 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:02
-
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:30
-
6668 Spegel
Rokokostil, bronsead, ca 96x55 cm
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 19:54
*
Spegel
nr 495 8584
Spegel
60-tal, teak, Sylvia, Nybrofabriken, höjd: 115
| Utrop: | 100 kr |
|---|---|
| Såld: | 200 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 12 november 2007 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 11/11 16:44:00 | 1 | Vinnande bud |
| 11/11 16:57:19 | 1 | justering av budtak |
| 11/11 18:58:16 | 1 | justering av budtak |
| 11/11 21:21:03 | 2 | 150 kr |
- Läs mer...
Sylvia Leuchovius (1915-2003)
Keramiker, anställd på Rörstrand 1949-1971. Leuchovius arbetade främst med unikt stengods men även med serviser. Stod exempelvis bakom dekoren till jubileumsservisen inför 250-årsjubileet, Sylvia.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Keramiker, anställd på Rörstrand 1949-1971. Leuchovius arbetade främst med unikt stengods men även med serviser. Stod exempelvis bakom dekoren till jubileumsservisen inför 250-årsjubileet, Sylvia.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nybrofabriken spegel speglar sylvia teak teakmöbler trä
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:24 -
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:33 -
7074 Spegel
Gustaviansk stil. Bronserad. 45x34 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:02 -
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:30 -
6668 Spegel
Rokokostil, bronsead, ca 96x55 cm
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 19:54



