Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt.
Läs mer.
För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften av 1800-talet fram till nutid.
Teckning Blyerts, Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, daterad 1928, vintermotiv med björkar, 17,5x26 cm, yttermått inklusive ram: 24x32 cm Såldes för: 42.000 kr